Поїхати до Європи – мета майже кожного мандрівника з України. Хтось хоче вивчати руїни Стародавньої Греції, другим подобається гуляти шопінг-центрами Італії, а треті вивчають різні країни Європи за допомогою трекінгових маршрутів. Є й інший тип туристів – велосипедні мандрівники європейськими країнами. Про них ми й поговоримо у цій статті.
Як підготуватись до велоподорожі Європою та що взяти з собою?
Заздалегідь треба визначитись, який велосипед вибрати для подорожі. Ви повинні вивчити, чи будуть перепади висоти, чи проїжджатимете асфальтом або ґрунтовими дорогами. Наприклад, для велоподорожі по Європі через пересічену місцевість та автомобільні шосе підійде велосипед із міцною рамою та товстими покришками. В Європі велодоріжки пролягають вздовж автомобільних магістралей. Тут варто вибрати засіб з міцною вилкою та дорожньою гумою для забезпечення більшої керованості:
- Для місцевості з гарним асфальтовим покриттям підійдуть турингові або гравійні велосипеди для шосе.
- У подорож по пересіченій місцевості краще відправлятись на гірському велосипеді.
Підберіть велосипед за зростом – коліна не повинні стикатися з кермом, ступні повинні щільно прилягати до педалей. Перевірте надійність гальм, коліс і рами, щоб зрозуміти, чи витримає транспорт погодні умови.
Вибирайте бюджетний велосипед із простим пристроєм. Дорогою байк може поламатися, тому ремонтувати його доведеться самостійно. Найлегше розібратися у механіці велосипеда простішої конструкції. А ось транспорт із гідравлічними гальмами на карбоновій рамі ремонтувати самому складно.
Якщо у вас немає свого велосипеда, єдиний бюджетний варіант – орендувати. Майже у всіх мегаполісах Європи є пункти прокату, де можна заздалегідь забронювати онлайн. Якщо ви вирішили везти свій велосипед, то уточніть правила перевезення багажу в перевізника. Пам'ятайте, що майже завжди за перевезення транспортного засобу поїздом чи літаком потрібно додатково заплатити, а сам велосипед надійно запакувати.
Брати в поїздку велосипедом велику кількість зайвих речей не потрібно. Ось перелік найбільш необхідного:
- Ремонтний набір на випадок, якщо спуститься шина, щось розхитається або почне скрипіти.
- Велоперчатки, щоб захистити руки від мозолів і знизити на них навантаження.
- Питна система, яка замінить пляшки. Вона розміщується в рюкзаку і з трубочки можна пити прямо під час їзди.
- Окуляри, які захищатимуть від комах, сонця і пилу.
- Захист від вологи та дощу. Взяти її потрібно як для себе, так і для рюкзака. Беріть її, навіть якщо плануєте подорож у літні місяці, та навіть не плануєте ночувати на свіжому повітрі. Можете покласти з собою чохол, що не промокає, для телефону або навігатора, щоб не загубитися дорогою.
- Два комплекти змінного одягу, щоб перевдягнутися під час відпочинку.
Мережа веломаршрутів EuroVelo
EuroVelo – це мережа з 14 велосипедних маршрутів на великі відстані, які з'єднують всю європейську частину континенту. Маршрутами можуть користуватися як велосипедисти, так і місцеві жителі для своїх щоденних поїздок.
Популярні європейські веломаршрути
ТОП найдовших маршрутів в Європі:
- Iron Curtain Trail. «Залізна завіса» – історичний веломаршрут по межі поділу Європи в двадцятому столітті. 20 країн, 14 об'єктів ЮНЕСКО, 3 моря. Щоб дістатись з точки «А» в точку «Б» треба подолати 10400 км.
- Atlantic Coast Route. Маршрут довжиною 9100 км західним кордоном Європи — Атлантичним узбережжям. Треба перетнути фіорди Норвегії на шляху до пляжів Португалії. Проходить через шість країн.
- Baltic Sea Cycle Route. Кільцевий веломаршрут протяжністю 8000 км узбережжям Балтійського моря. Проходить через 9 країн Європи. Ця велоподорож – це поєднання північної природи та культурних пам'яток.
- Sun Route. Веломаршрут із півночі на південь Європи. Проходить від мису Нордкап у Норвегії до сонячної Мальти. Мандрівники зустрінуть на 7400 км шляху гори, річки, історичні місця, шосе.
- East Europe Route. Веломаршрут східною частиною Європи протяжністю 6000 км. Починається на півночі, на мисі Нордкап у Норвегії, і проходить через 11 країн до півдня Європи — Афін.
- North Sea Cycle Route. Маршрут узбережжям Північного моря. Охоплює 7 країн Європи. Велоподорож займає близько 5900 км шляху.
- Mediterranean Route. Велоподорож по півдню Європи, якою треба перетнути кордон 11 країн середземноморським узбережжям. Теплий клімат, старі історичні міста, пляжі. Щоб дістатись у кінцеву точку треба подолати на велосипеді 5880 км шляху.
- Pilgrims Route. Веломаршрут історичними шляхами пілігримів у Європі. На шляху протяжністю 5100 км є багато визначних пам'яток та історичних місць. Починається з доріжки Святого Олафа в Норвегії і йде через сім країн до собору Святого Якова в Сантьяго-де-Компостелла.
- Atlantic — Black Sea. Веломаршрут протяжністю 4650 км, що сполучає Атлантичне узбережжя з берегом Чорного моря. Проходить через 10 країн на берегах 6 європейських річок. На маршруті багато старих місць, визначних пам'яток, 4 об'єкти ЮНЕСКО. У більшості країн добре розмічені велосипедні доріжки.
- Central Europe Route. Маршрут старими містами Центральної Європи. Велосипедні доріжки протяжністю 4000 км проходять через сім країн від Києва (Україна) до північного узбережжя Франції.
- Via Romea (Francigena). Веломаршрут із півночі на південь Європи старим паломницьким шляхом з Англії до Риму протяжністю 3300 км. Мандрівка включає 7 країн, 20 соборів, 21 об'єкт ЮНЕСКО.
- Baltic — Adriatic. Один із найкоротших маршрутів мережі ЄвроВело. Починається на узбережжі Балтики та простягається до 1900 км на південь до Адріатики.
- Rhine Cycle Route. Маршрут від початку Рейну в горах Швейцарії до його впадання у Північне море. Проходить чотирма країнами. Одна із найкоротших мандрівок (1233 км) на велосипеді ЄвроВело, і також вважається найлегшою.
- Rhone Cycle Route. Найкоротші доріжки ЄвроВело в Європі берегом річки Рони від її гирла у горах Швейцарії до впадання у Середземне море. Щоб дістатися фінішу, треба подолати 1100 км, перетнути кордон Швейцарії та Франції.
Маршрути вздовж річок
Рейнська велосипедна доріжка проходить вздовж однієї з найдовших річок в Європі. Маршрут перетинає Європу з півдня північ від Швейцарських Альп до Північного моря. Вже понад дві тисячі років він служить для підтримки економічних та культурних зв'язків між чотирма країнами: Швейцарією, Францією, Німеччиною та Нідерландами. Якщо зважишся на велопробіг вздовж Рейну, на тебе чекають дивовижні річкові ландшафти (особливо вздовж Середнього Рейну), мальовничі дрібні міста та села, деякі з яких внесені до списку Світової спадщини ЮНЕСКО.
Маршрут підходить для велосипедистів різних рівнів підготовки та здібностей. По ньому можна проїхатися навіть усією родиною. З 2001 року маршрут офіційно марковано та поділено на три ділянки: швейцарську, німецьку та нідерландську. Навколо маршруту розгорнуто всебічну велосипедну інфраструктуру, в тому числі публікацію актуальних карт і путівників, ремонтні майстерні, кафе та готелі.
Альпійські маршрути
Рейнська велодоріжка (Rhine Cycle Route) простягається альпійськими долинами, поряд з льодовиками та водоспадами, містами та селами, внесеними до списку ЮНЕСКО, через скелі і замки Рейнських Сланцевих гір. Маршрут дуже довгий і підходить для велосипедистів будь-якого рівня підготовки – дорога розбита на ділянки різної складності, щороку публікуються карти, велоатласи та путівники. У кожному населеному пункті є кафе, готелі для ночівлі та ремонтні майстерні.
Морські маршрути
Велосипедний маршрут North Sea Cycle Route здивує своєю різноманітністю. Хоча він межує з тим самим морем, але проходить від суші, розташованої нижче рівня моря (у Нідерландах), до скель заввишки 300 метрів (Норвегія). Ви можете спробувати маленькі драми у Шотландії; крутити педалі доглянутими велосипедними доріжками Данії; танцювати всю ніч безперервно в тисячолітніх портових містах, таких як Гетеборг або Гамбург; або розтягнутися на привабливих пляжах Нідерландів.
І не забудьте перевірити розклад поромів! Вони є основним засобом пересування в Норвегії численними фіордами.
Інфраструктура для веломандрівників у Європі
Багато міст активно впроваджують «велосипедну політику» та розширюють дороги, щоб звільнити місце для велосипедів. Вони навчаються біля велосипедних столиць світу, які переважно знаходяться в Європі. Ми виділили 10 найкращих європейських міст із загального рейтингу Copenhagenize, який регулярно виділяє «20 найкращих велосипедних міст у світі». Безумовні лідери рейтингу «велосипедних столиць Європи» всесвітньо відомі своїм сприятливим середовищем для велосипедистів — Копенгаген та Амстердам, але є й інші європейські міста, варті уваги через свою інфраструктуру, наприклад, Утрехт.
Свою першу велосипедну доріжку місто збудувало 1885 року. Сьогодні понад 125 000 людей їздять на роботу, до школи та на залізничній станції на велосипедах. До них входять навіть політики, які віддають перевагу велосипедам автомобілям. Утрехт будує «швидкі смуги» для електровелосипедів, впроваджує інтелектуальні світлофори та збільшує місткість велостоянок для велосипедів. До 2030 року місто планує збільшити кількість велосипедистів удвічі. В Утрехті, до речі, будується двоповерхове паркування для велосипедів — найбільше в світі.
Переваги подорожей по Європі на велосипеді
У сучасній Європі велосипедні подорожі набувають все більшої популярності серед тих, хто любить цей активний відпочинок. І справа не тільки в доступності мандрівки, а й у можливості, як кажуть досвідчені поціновувачі велоподорожей, — побачити країну зсередини та возз'єднатися з навколишньою природою.
У 35 країнах Європи на даний момент прокладено близько 200 велосипедних маршрутів різного ступеня протяжності та складності: серед них і міжнародні проєкти EuroVelo, і поодинокі траси всередині країни.